Zasady pakowania

STREFA PAKOWANIA
Odpowiednie pakowanie jest ważne, aby przesyłka została dostarczona bezpiecznie do odbiorcy. Poniżej przedstawiamy instrukcje bezpiecznego pakowania.


PACZKI
1. Paczki, przesyłki do 70 kg powinny być zapakowane w kartony, pudełka. Kształty powinny być regularne. Opakowanie powinno się składać z kartonu, który powinien być wypełniony, a pudełko powinni być oznaczone, oklejone. Na przesyłce powinien zostać naklejony listu przewozowy.
2. Paczki o kształtach nieregularnych, ostrych, wystających, owalnych muszą zostać dokładnie zabezpieczone. Powinny być owinięte na przykład zabezpieczającą je folią bąbelkową. Należy pamiętać, iż kształty nieregularne wiążą się z dodatkową opłatą za element niestandardowy, dlatego jeśli tylko to możliwe, opakowanie w pudełko jest rozwiązaniem najkorzystniejszym.
3. Paczki powinny być odpowiednio zabezpieczone nie tylko z zewnątrz, ale także od wewnątrz. Wolne przestrzenie wewnątrz opakowania należy wypełnić tak aby jego zawartość się nie przemieszczała. Wypełnienie należy dobrać odpowiednio do przewożonego towaru. Dobrym wypełnieniem jest styropian, poduszka powietrzna, papier, folia bąbelkowa. Wypełnienie powinno zabezpieczać zawartość paczki przed wstrząsami, a przede wszystkim przed przesuwaniem się wewnątrz opakowania.
4. Paczki muszą być odpowiednio oklejone taśmą, tak aby zawartość paczek nie wyleciała. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na miejsca łączenia opakowań. W przypadku niektórych towarów powinny one zostać oznaczone odpowiednimi adnotacjami, takimi jak: ostrożnie, uwaga szkło, góra-dół. Do przewożenia materiałów szklanych i delikatnych zalecamy stosowanie specjalnie do tego przeznaczonych opakowań. Do zamknięcia przesyłki nie należy stosować taśmy maskującej, izolacyjnej, sznurka, papieru do owijania, itd.
5. Paczka nie może być uszkodzona przed wysyłką. Jeżeli opakowanie było wcześniej używane, należy usunąć wszystkie dotychczasowe oznaczenia, etykiety, informacje.
6. Paczki powinny być pakowane pojedynczo. Łączenie paczek taśmami, sznurkami w jedną całość może doprowadzić do ich rozdzielenia podczas transportu, a nieoznaczone paczki będą trudne do zidentyfikowania.
7. Paczki niestandardowe/niesortowalne to paczki o nieregularnych kształtach, które spełnia minimum jeden z poniższych warunków:

 • paczka krajowa której boki przekraczają 140x80x80 cm
 • suma wszystkich wymiarów nie może przekroczyć 220 cm
 • przesyłki, w których waga paczki w przesyłce przekracza 30 kg.
 • kształt: okrągły, cylindryczny, owalny, o nieregularnych kształtach, z wystającymi elementami, o lepkiej powierzchni, których rozkład ciężaru jest nierównomierny, której zawartość stanowią płyny bądź produkty sypkie.
 • przedmioty opakowane w zewnętrzne kontenery wysyłkowe wykonane z metalu lub drewna.

8. Należy pamiętać, że do wyceny paczki jest brana waga wyższa w odniesieniu do wagi rzeczywistej lub gabarytowej. Oznacza to, że jeśli przesyłka waży 10 kg, ale jej objętość jest bardzo duża, może być cięższa w wagi gabarytowej nazywanej też przeliczeniową. Jest to standardowa procedura w firmach kurierskich. Wzór na obliczenie wagi gabarytowej to: długość x szerokość x wysokość / 6000 = waga do wyceny [kg] Przykład:
Waga paczki to 5 kg
Wymiary paczki to 120x60x50
Wyliczenie wagi gabarytowej:
(80x50x40)/6000 = 27 kg
Jak widać na powyższym przykładzie, waga gabarytowa jest wyższa, aniżeli rzeczywista, dlatego to tę wagę należy brać do wyceny. Procedura ta wiąże się z faktem, iż taki produkt zajmuje dużo miejsca na samochodzie, mimo niskiej wagi /niższa cena/. Dlatego też jest to bardzo ważne także pod kątem efektywności ekonomicznej przewozu.
9. Paczki zawierające opony i koła /felg/.
W ramach jednej paczki mogą zostać nadane maksymalnie dwie opony o rozmiarze do 16 cali włącznie, jednocześnie rozmiarach dwóch opon musi być taki sam. Opony powinny być owinięte folią stretch. W przypadku nadani do przewozu opon o rozmiarze przekraczającym 16 cali, każda opona powinna być zapakowana osobno i stanowić odrębną paczkę. W każdym innym przypadku przesyłka będzie przesyłką niestandardową o tak powinna zostać oznaczona w systemie.
Koła i felgi powinny być zapakowane w opakowania kartonowe w kształcie prostopadłościanu, inaczej muszą być oznaczone jako element niestandardowy.
10. Paczki zawierające przedmioty kruche.
Taka paczka musi być odpowiednio oznakowana i zapakowana.
11. Paczki zawierające części samochodowe.
Części samochodowe muszą być opróżnione z wszelkich płynów, owinięte szczelnie folią stretch i zakowane w karton i odpowiednio zabezpieczone.
12. Przedmioty wyłączone z przewozu:

 • zwłoki i szczątki ludzkie
 • materiały promieniotwórcze
 • dzieła sztuki, przedmioty o znacznej wartości naukowej, kulturalnej, artystycznej, zbiory filatelistyczne, numizmatyczne, przedmioty mające wartość kolekcjonerską
 • metale i kamienie szlachetne
 • przesyłki uszkodzone lub zdekompletowane w momencie przyjmowania przewozu
 • gotówka i inne wartości pieniężne, za które uważa się krajowe i zagraniczne znaki pieniężne, bony, czeki, weksle
 • nośniki zawierające wartości sentymentalne
 • rzeczy łatwo psujące się, towary wymagające temperatury kontrolowanej lub innych specjalnych warunków przewozu
 • w przewozach krajowych przesyłki o znaczeniu strategicznym wyszczególnionych w ustawie z dnia 29 listopada 2000 roku o obrocie z zagranicą towarami, technologiami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa Państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. nr 119, poz. 1250 z późniejszymi z zmianami)
 • broń i amunicja
 • produkty lecznicze w rozumieniu ustawy o Prawie farmaceutycznym, komponenty do produktów leczniczych, narkotyki oraz substancje psychotropowe i halucynogenne, z wyjątkiem wysłanych w celach naukowo-badawczych przez instytucje do tego uprawnione na mocy odrębnych przepisów prawa, z zastrzeżeniem zgody Przewoźnika na wykonanie takiej usługo, nie dotyczy produktów przeznaczonych do obrotu pozaaptecznego
 • przedmioty, do których wymagane są oznakowania znakami akcyzy
 • rzeczy przewożone pod plombą
 • mienie przesiedleńcze
 • przesyłki adresowane na dresy skrytek pocztowych

Pozostałe warunki do wglądu na stronie przewoźnika www.k-ex.pl, www.fedex.com.pl


PALETY
1. Palety przyjmowane do transportu nie mogą być uszkodzone.
2. Przesyłkę należy trwale umocować do palety przy pomocy folii stretch i/lub taśm bindujących.
3. Elementy przesyłki nie mogą wystawać poza obręb palety. W przeciwnym wypadku mogą zostać doliczone opłaty za palety niestandardowe zgodnie z cennikiem operatora.
4. Jeśli jakaś część przesyłki niestandardowej wystaje poza obrys palety musi być tak opakowana, by nie mogła zostać uszkodzona i nie uszkodziła innej przesyłki.
5. Elementy (np. kartony) lżejsze przesyłki powinny być układane na elementach ciężkich.
6. Wszystkie narożniki powinny zostać odpowiednio zabezpieczone.
7. Maksymalna wysokość przesyłki jest zależna od operatora realizującego usługę, nie może jednak wynosić więcej niż 220 cm. Maksymalna standardowa wysokość akceptowana w systemie zamówień online to 200 cm. W innym wypadku zamówienia należy składać przez formularz.
8. Elementy okrągłe np. walce, beczki powinny być na palecie, zbindowane i zabezpieczone przed przemieszczeniem się np. drewnianymi klinami

szybki kontakt

Masz pytania?
Napisz lub zadzwoń,
chętnie odpowiemy.

+48 146 966 966

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Serwisy kurierskie
Rozpocznij czat